Ubezpieczenie nieruchomości przy kredycie hipotecznym

Ubezpieczenie hipoteki

5 istotnych punktów ubezpieczenia nieruchomości – artykuł Kamila Cieplickiego www.cieplicki.pl

Bez względu na to, czy zajmujesz się najmem, czy podnajmem, ewentualna szkoda przy nieubezpieczonej nieruchomości może mocno zaburzyć Twoje przepływy i wpłynąć na utratę nawet wieloletniego zysku.

Poniżej przedstawiam odpowiedzi na 5 najczęściej pojawiających się wątpliwości osób, które zajmują się tym biznesem, a które mam przyjemność obsługiwać.

1) Ubezpieczenie „tylko” pod bank

Ubezpieczając nieruchomość zakupioną dzięki kredytowi, często staramy się ograniczyć ubezpieczenie do minimum, bo przecież to ubezpieczenie „tylko” dla banku. Wybieramy nierzadko najtańsze ubezpieczenie, a przecież różnica pomiędzy „najtańszym” a „dobrym” to tylko 100 pln rocznie.

Doskonałym przykładem jest sytuacja człowieka, który ubezpieczył mieszkanie w minimalnym zakresie, czyli ubezpieczył tylko „mury”. Pożar spalił całą nieruchomość i zniszczył wyposażenie, elektrykę, hydraulikę, powłoki malarskie, parkiety etc. Koszt remontu był olbrzymi, natomiast towarzystwo nie wypłaciło ani złotówki odszkodowania, ponieważ same „mury” pozostały nietknięte.

Należy pamiętać o tym, że gdy np. spłonie nieruchomość, a ubezpieczenie będzie absolutnie minimalne, to nie otrzymamy żadnego odszkodowania, nadal będziemy musieli spłacać kredyt, a przy tym dodatkowo zainwestować w remont.

Czy dalej uważasz ze ubezpieczenie nieruchomości to pod kredyt jest tylko dla banku?

2) Własność ubezpieczanego mienia

Kiedy ubezpieczasz nieruchomość oddaną w najem, rozważ czego jesteś faktycznym właścicielem. Jeżeli do tej pory ubezpieczałeś nieruchomość, którą faktycznie zamieszkiwałeś, prawdopodobnie ubezpieczałeś także swoje laptopy, tablety, ubrania, rzeczy osobiste, ruchomości etc.

Często oddając nieruchomość w najem nie wspominamy o tej zmianie naszemu pośrednikowi i wznawiamy polisę niemal automatycznie, przez co ubezpieczamy rzeczy, których faktycznie nie ma już w ubezpieczanej lokalizacji. Dzięki rezygnacji z tych ryzyk możemy zaoszczędzić około 100-300 zł rocznie, w zależności od wcześniejszego zakresu.

Co więcej, jeżeli skradzione zostaną np. sprzęty naszych lokatorów, to pomimo faktu, że ubezpieczenie zawierało ryzyko kradzieży, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. W tej sytuacji lokatorzy powinni samodzielnie ubezpieczyć swoje ruchomości.

3) Zalanie a odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym

Czym różni się „zalanie mnie przez sąsiada” od „zalania sąsiada przeze mnie”?
Kiedy ubezpieczamy mieszkanie, ochrona obejmuje w większości tzw. ryzyka nazwane, np. pożar, zalanie, etc. Kiedy więc zostanie zalane nasze mieszkanie, to my otrzymujemy odszkodowanie.

Jeżeli natomiast to my zalejemy sąsiada, nasze ubezpieczenie w tym momencie nie zadziała. Aby sąsiad dostał odszkodowanie, powinniśmy dodatkowo zawrzeć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (popularnie „OC w życiu prywatnym”).

To właśnie wtedy możemy być spokojni, że kiedy uszkodzimy cudze mienie, towarzystwo ubezpieczeniowe udzieli ochrony, wypłaci poszkodowanym pieniądze i nasz portfel nie ucierpi.

Często ubezpieczenie OC obejmuje zakresem także naszą rodzinę (w tym dzieci) poza miejscem zamieszkania, czyli kiedy np. uszkodzimy niechcący cudzy aparat, bo wpadnie nam do wody, uderzymy kogoś podczas jazdy na nartach, albo dziecko zbije szybę grając w piłkę, to w większości towarzystw ubezpieczeniowych (czasem za niewielką dopłatą) takie roszczenie także zostanie pokryte.

Nierzadko jednym ubezpieczeniem OC obejmujemy wszystkie posiadane przez nas nieruchomości. Są natomiast takie towarzystwa, które okrajają zakres ograniczając jego działanie np. tylko do Polski albo tylko do ubezpieczanej nieruchomości

4) Ubezpieczenie w czasie remontu nieruchomości.

Istotnym elementem inwestowania w nieruchomości jest ich remontowanie. Albo robimy to własnym sumptem, albo zlecamy to specjalistycznej firmie.

Nawet jeżeli nasza nieruchomość jest ubezpieczona poprawnie, w to w czasie jej remontu niektóre elementy ubezpieczenia mogą być „zawieszone”. Ubezpieczyciele w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) zapisują, że ubezpieczenie np. od ognia i innych zdarzeń losowych nie działa w czasie remontu, rozbudowy, przebudowy, nadbudowy lub modernizacji.

W praktyce może doprowadzić to do odmowy wypłaty odszkodowania w momencie np. przerwania instalacji wod-kan.
Jak się przed tym zabezpieczyć?

Przede wszystkim zadbać o to, aby zatrudniona przez nas firma budowlana przedstawiła nam swoje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki temu w większości przypadków zabezpieczymy naszą lokalizację zarówno w czasie trwania remontu, jak i po oddaniu w użytkowanie.

5) OWU – na co zwrócić szczególną uwagę.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia potrafią mieć kilkadziesiąt stron. Często świadomie rezygnujemy z ich czytania i nierzadko później jesteśmy zaskoczeni, kiedy ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania.

Mimo trudnej do przebrnięcia treści i wielostronicowej lektury proponuję, aby zawsze przeczytać przynamniej:

– Przedmiot ubezpieczenia i definicje. To tutaj ubezpieczyciel dokładnie opisuje, co rozumie np. przez „mieszkanie”; różnice w definicjach mogą być olbrzymie.

– Zakres ubezpieczenia. W tych paragrafach znajdziemy odpowiedź na pytanie „od czego jesteśmy ubezpieczeni”. (Chyba ze ubezpieczamy w opisanym powyżej wariancie Allrisk, to ten element nas nie dotyczy.)

– Wyłączenia odpowiedzialności. Zdecydowanie najważniejszy punkt, w którym dowiemy się, kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Możemy znaleźć tutaj informacje np. o tym, czy ubezpieczenie działa/nie działa w czasie, kiedy jest pustostanem.

Zapraszam także do odwiedzenia mojego bloga i postu poświęconego podobnej tematyce:
https://cieplicki.pl/jak-ubezpieczyc-nieruchomosc-inwestycyjna/

Mam nadzieję, że powyższe zestawienie okazało się przydatne i przybliżyło Ci, Czytelniku, kilka podstawowych zasad ubezpieczania nieruchomości.

Autor: Kamil Cieplicki
E-mail autora: kamil@cieplicki.pl
Cieplicki ubezpieczenia

[starbox]

akademia sourcingu

O mnie

Witaj - jestem Paweł Albrecht. Znajdziesz tu ważne informacje na temat inwestowania w nieruchomości i rozwoju biznesowego.

Otrzymuj powiadomienia o nowych audycjach, poradnikach i okazjach inwestycyjnych prosto na Twój adres E-Mail

Wywiad z Pawłem Albrechtem

Akademia Sourcingu

Miniatura filmu z Akademii Sourcingu

Spotkania regionalne

Spotkanie regionalne lista

maj

10maj08:3020:30PolecanyWarsztat z podnajmu 13Rejestracja otwarta

czerwiec

01cze09:0018:30Najem krótkoterminowy i kwatery pracowniczeOtwarta rejestracja

22cze(cze 22)10:0023(cze 23)16:00PolecanyAkademia Sourcingu™ 25 - Jubileusz dwa dni.Tylko 250 miejsc

listopad

29lisallday30Zjazd Absolwentów 3Rezerwacja tylko przez szkolenia@pawelalbrecht.com

Mówią o nas:

 • Bardzo dobre miejsce do pozyskania wiedzy, kontaktów i kapitału. Zależy co akurat potrzebujesz ;).

  thumb Adrian Gorzycki
  11/09/2018
 • Konkretna wiedza dzięki której można dużo zarabiać. Unikatowe spotkania na których każdy początkujący inwestor czy sourcer ma dostęp do osób z ogromnym kapitałem, wiedzą i doświadczeniem. Polecam!

  thumb Marcin Ślusarczyk
  8/26/2018
 • Brałem udział w "Warsztatach z podnajmu" oraz "Akademii Sourcingu". Świetne spotkania, masa wiedzy i kontaktów. Wykorzystując zdobytą wiedzę pozyskałem dwa mieszkania które już zarabiają. Gorąco polecam wszystkim, którzy chcieliby spróbować swoich sił na rynku nieruchomości.

  thumb Rafał Gałka
  10/19/2018
 • Najlepsza integracja w branży nieruchomości na rynku, dużo wiedzy i kontaktów z niecierpliwością czekam na kolejne wydarzenie.

  thumb Andrzej Polanowski
  12/05/2018
 • polecam serdecznie mega wartość świetni ludzie -baza do działania

  thumb Izabela Kowalczyk
  11/18/2018
 • Polecam szkolenia Paweł Albrecht. Najważniejsza jest wiedza praktyczna a szkolenia ją zapewniają. Po szkoleniu zaoszczędziłam sporo pieniędzy także wydane pieniądze na szkolenia szybko się zwracają 🙂

  thumb Malgorzata Kula
  10/05/2018
 • warto udać się na szkolenie po wiedzę i kontakty

  thumb Tomasz Paterman
  8/25/2018
 • Bardzo polecam szkolenie u Pawła, pieniądze nie wydane w błoto. Wspaniała atmosfera, co za tym idzie łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów z ludźmi o podobnych celach i ambicjach. "Konkret", każdy wie czego i kogo szuka. Szczerze, bardzo dziękuje, że mogłem uczestniczyć w takim evencie. Do zobaczenia na kolejnych. 😉✌

  thumb Konrad Szczepaniak
  11/18/2018
 • wszystko o co chciałeś wiedzieć o nieruchomościach a bałeś się zapytać ! co tu dużo pisać - po prostu najbardziej praktyczne szkolenia z nieruchmości na rynku, chłopaki na prawdę dzielą się wiedzą więc jeśli szukasz odpowiedzi - to tu je znajdziesz!

  thumb Marcin Kapuscinski
  10/08/2018
 • Z całym sercem polecam Akademię Sourcingu — wspaniale zorganizowane wydarzenie zrzeszające wspaniałych i przedsiębiorczych ludzi!

  thumb Dagmara Lewandowska
  11/21/2018

akademia sourcingu

podnajem

szkolenia dla inwestorów

SUCCESS STORIES

Sprawdź Facebook

Subskrybuj kanał na YouTube

Zobacz również

 1. Dawid z Sheffield 2
 2. 7 rodzajów strat w nieruchomościach
 3. Podnajem – odświeżenie mieszkania
 4. House Hacking – Jak mieszkać za darmo?
 5. Podnajem Radka z Trójmiasta
X