Budowa domu

Tomek z Norwegii

Budowa domu w wysokim standardzie

Seria „Success Stories” to udokumentowane historie inwestorów na rynku nieruchomości, którzy swoją wiedzę zdobywają między innymi poprzez uczestnictwo w cyklu moich szkoleń oraz przez wymianę doświadczeń na spotkaniach networkingowych.

Wstęp

Nazywam się Tomek i mieszkam w Norwegii od 2008 roku. Pomysł na wyjazd do Norwegii był związany z chęcią zebrania kapitału do rozkręcenia firmy.

W Polsce handlowałem numizmatyką – kiedyś był to dobry temat do inwestycji. W Norwegii zacząłem dobrze zarabiać, odstawiłem handel monetami i zacząłem wgłębiać się w tematykę nieruchomości.

Na co dzień pracuje na etacie i poza pracą zajmuje się analizą rynku nieruchomości, a w szczególności tematyką budowy domów.

Uwaga od redaktora: Opisywana tutaj historia jest nieco inna niż pozostałe znajdujące się na tym blogu. Nieruchomość nie została jeszcze sprzedana więc teoretycznie nie przyniosła zysku. Płynność nieruchomości w tym rejonie jest jednak na tyle wysoka, że można by było w krótkim okresie czasu zrealizować szacowany zysk.

Historia pokazuje za ile została kupiona działka, postawiony dom i ile aktualnie warta jest cała nieruchomość.

Zachęcam do śledzenia rynków nieruchomości w różnych krajach w różnych okresach, ponieważ to co się dzieje dzisiaj w Norwegii to ewidentne pompowanie bańki, która w końcu pęknie. Należy więc korzystać z płynącego wzrostowego trendu i w odpowiednich momentach podejmować decyzje o zakupie i sprzedaży swoich nieruchomości.

Historia inwestycyjna

Początkowy plan zakładał zakup gruntów w Polsce. Po zebraniu kapitału 200 tys. zł kupiłem działki w Polsce (czekają jeszcze na swój czas).

Po pewnym czasie zmieniłem kierunek działania, bo zauważyłem duży potencjał na norweskim rynku. W 2013 roku kupiłem działkę 962m2 za kwotę 700,000 kr. Zakup był kredytowany – mój wkład wyniósł 30% czyli 210,000 kr.

Chciałem jak najszybciej rozpocząć budowę domu, lecz przez sprawy osobiste sprawa się przeciągnęła. W międzyczasie otrzymywałem oferty odkupu działki, ale miałem już plan budowy i wiedziałem, że więcej zarobie na odsprzedaży domu.

Brałem pod uwagę 2 rozwiązania. Zlecenie budowy domu pod klucz firmie budowlanej lub zajęcie się tym samemu. Wyceny jakie otrzymałem od potencjalnych wykonawców wydawały mi się zbyt duże, także postanowiłem sam zorganizować całą budowę.

W 2015 roku miałem gotowy projekt domu i udało skompletować się ekipę budowlaną. Dogadałem się z bankiem odnośnie kredytu pod działkę. Udało się ”odchudzić” kredyt do 20% wkładu własnego.

Ponadto miałem trochę zebranej gotówki, także budowę domu zacząłem używając środków własnych.
W maju otrzymałem pozwolenie na budowę  i w czerwcu wszystko ruszyło. Wstępnie zainwestowałem w budowę 700,000 kr po czym zaciągnąłem kredyt na dalsze prace.

Wszystkie prace były gotowe w przeciągu roku. Miałem jedynie problem z przyłączem prądu – upadła firma która miała się tym zająć a znalezienie nowej zajęło trochę czasu.

Budowa domu

Od zawsze interesowałem się budownictwem, także dzięki temu projektowi mogłem zobaczyć czy rzeczywiście jest to coś czym mógłbym się zajmować w przyszłości.

Koordynacja projektu budowy domu jest procesem bardzo skomplikowanym – szczególnie w przypadku próby osiągnięcia wysokiej jakości przy możliwe niskich cenach.

Większość ekip budowlanych była z Polski. Nadzór nad budową prowadził uprawniony do tego kierownik budowy. Pozostałe ważne rzeczy takie jak hydraulika, elektryka, wentylacja, prace ziemne, architekt, firma sprawdzająca szczelność i normy budowy prowadzili również uprawnieni do tego norwescy fachowcy.

Materiały wykończeniowe udało mi się kupić w Norwegii, po zniżkach. Natomiast stal, pustaki, strop, okna były sprowadzane z Polski. Łazienki i kuchnie też były sprowadzone z Polski. Dom został wykończony w wysokim standardzie, także całkowity koszt budowy domu zamknął się w kwocie 4,2 mln koron.

akademia sourcingu

Parametry zakupionego mieszkania

Kupno działki w 2013 z 30% wkładem za: 700,000 kr
30% wkładu w gotówce to: 210,000 kr
Kredyt na budowę domu: 3,200,000 kr
*Obecne obciążenie kredytowe razem:
3,150,000 kr
Całkowity koszt działki, budowy i innych: 4,200,000 kr
Wycena domu: 6,000,000 kr
Wynajmowana część domu przynosi: 7,500 kr
Rata kredytu + koszty domu: 13,000 kr
Ujemny cashflow (dom na własny użytek): -5,500 kr
Użyta własna gotówka razem: 1,000,000 kr
Szacunkowy zysk ze sprzedaży domu: 1,800,000 kr

*Kredyty były zmniejszane przy użyciu gotówki.

Kraj: Norwegia
Lokalizacja: 1930 Aurskog
Dom: 260 m2
Działka: 962 m2
Sypialnie: 4
Łazienki: 2
Salony: 2
Na parterze dodatkowo wynajmowane: 45 m2 z jedną sypialnią
 Budowa domu: 06.2015 – 10.2016

Podsumowanie projektu

Tomek zainwestował w budowę domu ze środków własnych około 1 mln koron. Dzisiaj łączne obciążenie kredytowe wynosi 3,150,000 kr. Miesięczna rata kredytu w wysokości około 13,000 kr stale spłaca kapitał i odsetki.  Wynajmowana część nieruchomości przynosi dochód z wynajmu w wysokości 7,500 kr.

Część związana z najmem przynosi więc negatywny cashflow. Dom jest jednak nadal użytkowany przez Tomka, więc nieruchomość ma w sobie bardzo duży potencjał uwolnienia gotówki.

Całkowity koszt inwestycji łącznie z kredytami to kwota około 4,2 mln koron.
Dom został wyceniony na kwotę ~ 6 mln koron, więc gdyby dziś został sprzedany to zarobek sięgnąłby kwoty około 1,8 mln NOK.

Spędzony czas przy budowie jest nieocenionym doświadczeniem, które zostanie wykorzystane w najbliższej przyszłości.

Ze sprzedażą domu prawdopodobnie nie było by problemu. Tak duży wzrost wartości nieruchomości spowodowany jest głównie wzrastającymi w zawrotnym tempie cenami nieruchomości w Norwegii. Właśnie dlatego pojawia się coraz więcej opisywanych historii osób działających na rynku nieruchomości w tym kraju. Trzeba wykorzystywać przede wszystkim szanse, które daje rynek sam w sobie w określonym przedziale czasu.

Jeżeli chcesz poznać Tomka i chciałbyś z nim wspólnie wybudować i sprzedać dom w Norwegii to zapraszamy na spotkanie z Pawłem Albrechtem i inwestorami z Oslo 12 maja.

Jeżeli masz pytania do Tomka pisz bezpośrednio na mail: tomo14858@gmail.com

*Wywiad przeprowadzony w kwietniu 2017 roku.
Autor: Paweł Albrecht & Tomek & Przemek

[starbox]

O mnie

Witaj! Jestem Paweł Albrecht. Dzięki nieruchomościom mam czas i pieniądze na realizowanie swoich celów. Chce podzielić się z Tobą przydatną wiedzą.

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych audycjach, poradnikach i okazjach inwestycyjnych prosto na Twój adres E-Mail

Wywiad z Pawłem Albrechtem

Akademia Sourcingu – Czym jest?

Miniatura filmu z Akademii Sourcingu

październik

12paź07:3020:30Warsztat z podnajmu 10Ostatnie 2 miejsca

13paź10:0018:00Remont w PodnajmieRejestracja na szkolenia@pawelalbrecht.com

listopad

17lis10:0017:30PolecanyAkademia Sourcingu™ 22Otwarta rejestracja - ostatnia edycja

grudizeń

01gruallday02PolecanyZjazd AbsolwentówPierwsza pula biletów - tylko 30 miejsc.

07gru07:3020:30Warsztat z podnajmu 11Otwarta rejestracja

08gru10:0018:00Remont w Podnajmie 2Rejestracja na szkolenia@pawelalbrecht.com

Mówią o nas:

 • Gorąco polecam podróż wraz z Pawłem po krainie nieruchomości. Od A do Z - kompleksowo, wiedza przyswajalna, przekazywana zrozumiałym językiem, merytoryczna i pasjonująca. Nie dosypiam od nie pamiętam kiedy ale nie żałuję żadnej spędzonej chwili na czytaniu bądź słuchaniu audycji. Dziękuję Pawle za rozbudzenie pasji!

  thumb Robert Dybowski
  8/16/2018
 • Fantastyczne szkolenia dające ogrom wiedzy. Dodatkowo atmosfera i ludzie jacy są na tych eventach pozwalają na tworzenie wielu okazji inwestycyjnych. Gorąco polecam !

  thumb Agnieszka Lisewska
  8/25/2018
 • Polecam szkolenia Paweł Albrecht. Najważniejsza jest wiedza praktyczna a szkolenia ją zapewniają. Po szkoleniu zaoszczędziłam sporo pieniędzy także wydane pieniądze na szkolenia szybko się zwracają 🙂

  thumb Malgorzata Kula
  10/05/2018
 • 5 star review  Fachowa wiedza

  thumb Dariusz Chabora
  5/30/2018
 • Bardzo dobre szkolenia! polecam !👍

  thumb Marcin Filipowicz
  10/05/2018
 • Już po pierwszym takim evencie zobaczyłam w nim potencjał. Można nałapać kontaktów do wielu ciekawych ludzi, dzięki którym inwestowanie w nieruchomości będzie łatwiejsze. Na samym szkoleniu duża dawka bardzo pomocnej wiedzy. Na pewno polecam i z chęcią pojawię się na kolejnym tego typu spotkaniu 🙂

  thumb Sylwia Urbańska
  8/26/2018
 • Super wiedza i szkolenia

  thumb Tomasz Kucharczyk
  10/05/2018
 • 5 star review  Wspaniałe spotkania, bardzo dużo niesamowicie przydatnej wiedzy i motywacji, naprawdę warto uczestniczyć w każdych warsztatach i akademii!

  thumb Agnieszka Maciejewska-Pasula
  8/16/2018
 • świetne warsztaty i świetni ludzie jakich można poznać.

  thumb Kamil Kuszewski
  10/03/2018
 • 5 star review  Dobra wiedza do zastosowania praktyce, same konkrety. Co z tym zrobisz i czy wykorzystasz? To już zależy od Ciebie.

  thumb Rafał Cecot
  8/26/2018

akademia sourcingu

podnajem

szkolenia dla inwestorów

SUCCESS STORIES

Sprawdź Facebook

Subskrybuj kanał na YouTube

Zobacz również

 1. Podnajem – odświeżenie mieszkania
 2. Mariusz Stężały – najem na doby
 3. Kiedy inwestowanie w nieruchomości nabiera tempa
 4. Jak długo potrwa Hossa na rynku nieruchomości? – rozmowa z Piotrem Głowackim
 5. Sourcing – Paweł Albrecht
X