Przemek z Oslo

Ponad milion koron z flipa w Norwegii

Seria „Success Stories” to udokumentowane historie inwestorów na rynku nieruchomości, którzy swoją wiedzę zdobywają między innymi poprzez uczestnictwo w cyklu moich szkoleń oraz przez wymianę doświadczeń na spotkaniach networkingowych.

Wstęp

UPDATE z 2017.05.15 – wpis z wywiadem z Przemkiem tutaj.

Nazywam się Przemek i mieszkam w Oslo od 2011 roku.

Inwestowaniem zainteresowałem się w 2014 roku kiedy udało mi się kupić własne mieszkanie w Norwegii.
Wtedy przyszedł czas, aby zastanowić się co zrobić z odkładanymi pieniędzmi.

W Polsce posiadam jedno mieszkanie pod wynajem więc postanowiłem wgłębić się w specyfikę rynku nieruchomości w Norwegii i kontynuować przygodę z inwestowaniem w nieruchomości.

Na co dzień pracuje na etacie. Posiadam tez spółkę na terenie Norwegii zajmująca się doradztwem finansowym i podatkowym. Od października 2016 roku organizuje spotkania Global Investor Club w Oslo.

Rynek norweski – krotki opis

Wypadałoby opisać tutaj specyfikę rynku nieruchomości w Norwegii – lecz niestety kilkugodzinny wykład przypuszczalnie by nie wystarczył. Dlatego postaram się po krotce opisać co tutaj się przez ostatnie lata wydarzyło i dlaczego akurat moja inwestycja mogla się powieść.

Rynek nieruchomości w Oslo i okolicach jest w ciągłej fazie wzrostu. Mieszkania w 2016 roku podrożały ok 23% w Oslo ( w całej Norwegii ok 12% ) i cały czas drożeją. Sposób kupna nieruchomości na rynku wtórnym – poprzez aukcje – sprzyja dalszym wzrostom.

Stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, także finansowanie jest obecnie bardzo tanie. Od jakiegoś czasu narasta niepewność w jakim kierunku podażą ceny mieszkań, lecz ze względu na bardzo mala podaż nie wygląda na to aby ceny mogły spaść.

Przypuszczalnie osiągną pewien pułap i za jakiś czas przestaną tak drastycznie rosnąć. Jedynym zagrożeniem jakie widzę na obecna chwile to możliwy ponowny globalny kryzys i problemy sektora bankowego.

Historia inwestycyjna

Ze względu na to że miałem bardzo pozytywne doświadczenia związane z kupnem mieszkania na rynku pierwotnym w Norwegii postanowiłem zainwestować w mieszkanie, które dopiero się wybuduje, w tzw. kontrakt na mieszkanie.

W październiku 2015 odbyło się spotkanie sprzedażowe jednego z największych deweloperów w Norwegii i na nim udało mi się kupić kontrakt na mieszkanie w Lørenskog, w projekcie Thurmannskogen.

Zakup był bardzo dobrze przemyślany – począwszy od lokalizacji ( blisko przystanku, 20 min do centrum Oslo, ciągle 1 strefa mimo, że to już nie Oslo ) do ceny mieszkania.

Mieszkanie zostało nabyte za cenę 2,25 mln NOK co przy metrażu 54 m2 dawało kwotę ok 40 tys koron za m2.

Była to według mnie bardzo dobra cena, która pozwalała na dobra odsprzedaż w przyszłości, bądź na wynajem mieszkania z dość dobra stopa zwrotu pomimo kredytowania ( mieszkanie można było przebudować tak, aby miało 2 sypialnie ).

Finansowanie – 20/80. Bank zgodził się skredytować 80% kwoty mieszkania, ja musiałem wyłożyć 20%.

Przy podpisaniu kontraktu wpłaciłem 10% gotówki, po czym reszta 10% oraz kredyt miały być uruchomione przy odbiorze mieszkania.Także musiałem zapłacić przy kupnie kontraktu tylko 225 tys koron.

Jak już powyżej wspominałem sytuacja na rynku nieruchomości w Norwegii jest bardzo dynamiczna. Ceny w Oslo rosną w zaskakująco szybkim tempie.

Ponadto politycy wprowadzili pewne bariery przy kupnie nieruchomości pod inwestycje w obrębie miasta Oslo. Ta decyzja już teraz wpływa pozytywnie na ceny mieszkań w gminach kolo stolicy, gdzie zaczęli przenosić się mniejsi inwestorzy.

Ceny mieszkań w Oslo osiągnęły na tyle wysokie ceny, ze ludzie poszukują mieszkań w dalszych lokalizacjach, z dobrym dojazdem do centrum miasta.

W związku z taka sytuacja postanowiłem spróbować sprzedać mieszkanie ( odsprzedać kontrakt ) zanim zostanie przeze mnie odebrane – z czym wiąże się tez parę dodatkowych rzeczy, które być może mogłyby mi utrudnić sprzedaż właśnie w takiej cenie jaką chciałem osiągnąć.

Reasumując moja transakcja nie była typowym flipem, gdzie ktoś kupuje mieszkanie – robi w nim jakieś zmiany – zwykle gruntowny remont i odsprzedaje osiągając zysk.

Ja odsprzedałem kontrakt na mieszkanie realizując zysk. Także moja rola w tej transakcji opierała się na wnikliwej analizie i śledzeniu rynku. Na dobra sprawę jedynie na podpisywaniu dokumentacji ( kupno, kredyt, sprzedaż )

Mieszkanie zostało sprzedane za 3,35 mln NOK, co daje ok 49% wzrost ceny mieszkania ( kontraktu ) w przeciągu 1,5 roku. Wszystko to zostało osiągnięte również dzięki pośrednikowi nieruchomości, który uwierzył w mój plan sprzedaży i pomógł mi zdobyć zainteresowanie mieszkaniem.

Mieszkanie było wystawione na sprzedaż z cena 3,25 mln NOK lecz dzięki większemu zainteresowaniu zostało sprzedane przez licytacje i osiągnęło jeszcze wyższa cenę. Co jest zaskakujące sprzedało się w 12 dni od dnia pojawienia się ogłoszenia w internecie.

Link do ogłoszenia na Norweskiej stronie

akademia sourcingu

Parametry zakupionego mieszkania

Kraj:Norwegia
Miasto:Oslo ( okolice)
Lokalizacja:1473 Lørenskog
Blok:Deweloperski
Liczba pokoi:2
Metraż:54 m2
Stan techniczny:Dziura w ziemi
Stan prawny:Kontrakt na mieszkanie
Kwota zakupu:2,25 mln NOK
Zysk na czysto przed podatkiem:1,095 mln NOK
Koszty sprzedaży:0,05 mln NOK
Wkład własny (10% przy zakupie):0,225 mln NOK
Suma kosztów:0,230 mln NOK
Wystawione na sprzedaż za:3,25 mln NOK
Sprzedane po 12 dniach za:3,35 mln NOK
Wzrost wartości mieszkania po 1,5 roku49%
Zakup mieszkania:10.2015
Czas sprzedaży:12 dni
Sprzedaż mieszkania (po 1,5 roku)02.2017

Podsumowanie projektu

Stopa zwrotu: zainwestowane 0,225 mln NOK / po transakcji 1,325 mln NOK – koszty transakcyjne 0,05 mln NOK.

Daje to zwrot z inwestycji na poziomie +466% przed opodatkowaniem.

Trzeba dodać, że przez ten okres miałem zablokowaną zdolność kredytową na poziomie 1,8 mln NOK, oraz musiałem mieć w rezerwie 225 tysięcy koron jeżeli zdecydowałbym się te mieszkanie odebrać.

Inwestowanie w Norwegii to bardzo ciekawy temat.
Tworzy się coraz większa grupa osób, zainteresowanych dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem.

12.05.2017 spotykamy się w Oslo z Pawłem Albrechtem.
Zainteresowanych inwestowaniem w nieruchomości zapraszamy do kontaktu na mail@pawelalbrecht.com.

*Wywiad przeprowadzony w lutym 2017 roku.
Autor: Paweł Albrecht

O mnie

Witaj - jestem Paweł Albrecht. Znajdziesz tu ważne informacje na temat inwestowania w nieruchomości i rozwoju biznesowego.

Akademia Sourcingu

Miniatura filmu z Akademii Sourcingu

luty

08lut10:0020:30PolecanyAkademia Sourcingu™ 29 - WrocławOtwarta rejestracja

15lut08:3020:30PolecanyWarsztaty z podnajmu 19 - WrocławOstatnie warsztaty

15lut09:0018:30Najem krótkoterminowy i kwatery pracownicze 12 - WrocławOtwarta rejestracja

16lut10:0018:00Warsztat z remontu 13 - WrocławOtwarta rejestracja

marzec

28mar09:0018:30Najem krótkoterminowy i kwatery pracownicze 13 - WarszawaOtwarta rejestracja

29mar10:0018:00Warsztat z remontu 14 - WarszawaOtwarta rejestracja

Zobacz również

  1. Darek z Leeds
  2. Jak szukać i finansować okazyjne nieruchomości? Audycja + wyniki badań.
  3. 4 kroki do skutecznego zarabiania na nieruchomościach
  4. Paweł z Torunia
  5. Rynek nieruchomości w Norwegii – Przemek z Oslo
X