Domy na wynajem

Marta Smith z Południowej Walii

2 historie inwestycyjne

Seria „Success Stories” to udokumentowane historie inwestorów na rynku nieruchomości, którzy swoją wiedzę zdobywają między innymi poprzez uczestnictwo w cyklu moich szkoleń oraz przez wymianę doświadczeń na spotkaniach networkingowych.

Wstęp

Jestem Marta Smith, mieszkam w Południowej Walii, prowadzę tu kilka firm związanych z nieruchomościami. Kocham biznes! Inwestowanie w nieruchomości pozwoliło mi na osiągnięcie wolności finansowej jeszcze przed trzydziestką, w tym krótkim artykule chciałabym podzielić się swoją historią i zainspirować się do osiągnięcia tego samego!

Kiedy w 2012 roku przeprowadziłam do Wielkiej Brytanii, miałam ze sobą dosłownie jedną walizkę i mentalność idealnego pracownika. Moim marzeniem była praca w korporacji!

Nigdy nie marzyłam o prowadzeniu własnego biznesu, moi rodzice byli etatowymi pracownikami przez całe życie – nie widziałam dla siebie innej drogi.

Moja przygoda z nieruchomościami zaczęła się w grudniu 2012 roku. Pracowałam wtedy na etacie jako sekretarka w kancelarii prawnej w Manchesterze, bo moje prawnicze wykształcenie z Polski w Wielkiej Brytanii nie znaczyło nic.

Mój – wtedy chłopak, dzisiaj mąż, Lloyd  – pracował w Londynie i widywaliśmy się tylko w weekendy. Lloyd odziedziczył dom po babci w Szkocji – totalnie babciny, do remontu i wpadł na ‘genialny’ pomysł rzucenia pracy, wyprowadzenia się do Szkocji, wyremontowania babcinego domu z oszczędności i zostania pełnoetatowymi inwestorami.

Niewiele myśląc, złożyliśmy wypowiedzenia w pracy, spakowaliśmy manatki i tak się zaczęło. Babciny dom po remoncie stał się dla nas pierwszym flipem, a środki ze sprzedaży – naszym początkowym kapitałem.

Przez ostatnie 4 lata wykonaliśmy ponad 70 projektów inwestycyjnych: flipów, nieruchomości do wynajmu – głównie własnych, ale okazyjnie także dla innych inwestorów w ramach pakietu dostarczania okazji inwestycyjnych i zarządzania projektem.

Dziś mamy portfolio 20 domów na wynajem i 3 hotele. Nasz pasywny dochód ponad dziesięciokrotnie przewyższa zarobki, jakie mieliśmy z pracy w 2012. Nikomu nie polecamy rzucania etatu zanim dochód z nieruchomości zastąpi dochód z pracy – ale nam się udało i nie zrobilibyśmy tego inaczej.

Honeysuckle Cottage w Alltwen

Podzielę się z Wami jednym z moich ulubionych projektów  – Honeysuckle Cottage w Alltwen niedaleko Swansea, który pokaże Wam, jak możecie legalnie zarabiać na hodowli marihuany 😉 Tak, to nie pomyłka!

W 2014 roku kupiliśmy chatkę, która służyła poprzednim lokatorom jako hodowla marihuany! W rezultacie nie miała kuchni ani łazienki, więc była ‘unmortgageable’ – nie dało się na nią wziąć kredytu.  (przyp.red. – Mortgage – hipoteka )

Kupiliśmy ją za gotówkę i totalnie przetransformowaliśmy w przeciągu zaledwie 2 miesięcy – z przerwą na miesiąc miodowy, bo w międzyczasie wzięliśmy ślub.

Tak wyglądają liczby:

Cena zakupu: £58,000
Koszt remontu: £15,000

Wartość po remoncie: £110,000
Wartość dodana: £37,000

Czynsz w 2015: £550/miesiąc  – 9.04% stopa zwrotu
Czynsz od 2016: £595/miesiąc – 9.78% stopa zwrotu

Nie jest to najbardziej lukratywny projekt, jaki zrobiliśmy, ale mam do tej chatki duży sentyment – to była nasza pierwsza inwestycja, którą postanowiliśmy zatrzymać do wynajmu zamiast sprzedawać.

Galeria

Pontrhydyfen

Jedną z najlepszych inwestycji jeśli chodzi o liczby był dla mnie dom z trzema sypialniami w rodzinnej miejscowości Richarda Burtona, Pontrhydyfen.

Dom kupiony został na otwartym rynku – nikt go nie chciał, bo ze względu na szczeliny w tynku było ryzyko, że dom cierpi z powodu tzw. subsidence (osiadania).

Na takie domy nie można dostać kredytu, więc znów większość kupujących omijało go szerokim łukiem. Po konsultacji z dwoma znajomymi doświadczonymi budowlańcami i inżynierem konstruktorem (structural engineer), upewniliśmy się, że szczeliny są wynikiem historycznego osiadania.

Fundamenty nie wymagają już wzmocnienia – wystarczy tylko użyć tzw. wall ties (związać ściany). Po 7 tygodniowym remoncie, wartość tej nieruchomości… niemalże potroiła się. Dziś mieszka tam jeden z naszych pracowników.

Tak wyglądają liczby:

Cena zakupu: £39,995
Koszt remontu: £25,000

Wartość po remoncie: £110,000
Wartość dodana: £45,000

Czynsz w 2015: £550/miesiąc  – 10.15% stopa zwrotu (yield)

Galeria

Podsumowanie projektu

Nie mam wykształcenia związanego z biznesem, finansami czy budowlanką – studiowałam prawo i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale jak widzisz, odnajduję się świetnie w świecie nieruchomości, remontów i inwestycji.

Moja dewiza: jeśli mi się udało, to uda się i Tobie! Życzę Ci powodzenia w Twojej podróży w finansową niezależność.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, zapraszam serdecznie na moją stronę / vloga na facebooku www.facebook.com/blogmarty

Wszystkie Panie z kolei zapraszam na facebokową grupę ‘Kobieca strona inwestowania’, czyli forum kobiet, które są na drodze do wolności finansowej
—————-

Komentarz od Pawła Albrechta:

Niezależnie od miejsca zamieszkania, wiedza o inwestowaniu w nieruchomości jest podstawowym elementem edukacji finansowej. Mieszkania na wynajem to najprostsza i najbezpieczniejsza droga do osiągnięcia dochodów, które pozwalają na zrezygnowanie z “normalnej” pracy.

Przy odpowiednim portfelu domów czy mieszkań, można zlecić wszystko firmie zarządzającej i cieszyć się prawie pasywnym dochodem. Wszystko to tylko kwestia obrania odpowiednich priorytetów.

Jeżeli czytasz tę historię i chciałbyś inwestować w UK lub Polsce, a jesteś na początku swojej drogi – zacznij od poznania jak największej liczby inwestorów. Nabierz inspiracji poprzez słuchanie i oglądanie historii takich jak pokazała Marta, czy wielu innych inwestorów na tej stronie.

Pamiętaj, że wszystkie najnowsze informacje zazwyczaj trafiają poza stroną na Facebook:
www.facebook.com/inwestowanie.blog/

 

akademia sourcingu

*Wywiad przeprowadzony w czerwcu 2017 roku.
Autor: Paweł Albrecht

[starbox]

O mnie

Witaj - jestem Paweł Albrecht. Znajdziesz tu ważne informacje na temat inwestowania w nieruchomości i rozwoju biznesowego.

Akademia Sourcingu

Miniatura filmu z Akademii Sourcingu

styczeń

26sty10:0018:00Warsztat z remontu 12 - PoznańOtwarta rejestracja

luty

08lut10:0020:30PolecanyAkademia Sourcingu™ 29 - WrocławOtwarta rejestracja

15lut08:3020:30PolecanyWarsztaty z podnajmu 19 - WrocławOstatnie warsztaty

15lut09:0018:30Najem krótkoterminowy i kwatery pracownicze 12 - WrocławOtwarta rejestracja

16lut10:0018:00Warsztat z remontu 13 - WrocławOtwarta rejestracja

marzec

28mar09:0018:30Najem krótkoterminowy i kwatery pracownicze 13 - WarszawaOtwarta rejestracja

29mar10:0018:00Warsztat z remontu 14 - WarszawaOtwarta rejestracja

Zobacz również

  1. Zwiększamy skalę naszego działania
  2. Droga od zera do 10.000+ zł miesięcznie – historia Maciej Wilczyk
  3. Zbyszek z Poznania
  4. Podnajem w Gdańsku – historia Magdy i Andrzeja
  5. Jak oszczędzać na emeryturę?
X