Domy na wynajem

Marta Smith z Południowej Walii

2 historie inwestycyjne

Seria „Success Stories” to udokumentowane historie inwestorów na rynku nieruchomości, którzy swoją wiedzę zdobywają między innymi poprzez uczestnictwo w cyklu moich szkoleń oraz przez wymianę doświadczeń na spotkaniach networkingowych.

Wstęp

Jestem Marta Smith, mieszkam w Południowej Walii, prowadzę tu kilka firm związanych z nieruchomościami. Kocham biznes! Inwestowanie w nieruchomości pozwoliło mi na osiągnięcie wolności finansowej jeszcze przed trzydziestką, w tym krótkim artykule chciałabym podzielić się swoją historią i zainspirować się do osiągnięcia tego samego!

Kiedy w 2012 roku przeprowadziłam do Wielkiej Brytanii, miałam ze sobą dosłownie jedną walizkę i mentalność idealnego pracownika. Moim marzeniem była praca w korporacji!

Nigdy nie marzyłam o prowadzeniu własnego biznesu, moi rodzice byli etatowymi pracownikami przez całe życie – nie widziałam dla siebie innej drogi.

Moja przygoda z nieruchomościami zaczęła się w grudniu 2012 roku. Pracowałam wtedy na etacie jako sekretarka w kancelarii prawnej w Manchesterze, bo moje prawnicze wykształcenie z Polski w Wielkiej Brytanii nie znaczyło nic.

Mój – wtedy chłopak, dzisiaj mąż, Lloyd  – pracował w Londynie i widywaliśmy się tylko w weekendy. Lloyd odziedziczył dom po babci w Szkocji – totalnie babciny, do remontu i wpadł na ‚genialny’ pomysł rzucenia pracy, wyprowadzenia się do Szkocji, wyremontowania babcinego domu z oszczędności i zostania pełnoetatowymi inwestorami.

Niewiele myśląc, złożyliśmy wypowiedzenia w pracy, spakowaliśmy manatki i tak się zaczęło. Babciny dom po remoncie stał się dla nas pierwszym flipem, a środki ze sprzedaży – naszym początkowym kapitałem.

Przez ostatnie 4 lata wykonaliśmy ponad 70 projektów inwestycyjnych: flipów, nieruchomości do wynajmu – głównie własnych, ale okazyjnie także dla innych inwestorów w ramach pakietu dostarczania okazji inwestycyjnych i zarządzania projektem.

Dziś mamy portfolio 20 domów na wynajem i 3 hotele. Nasz pasywny dochód ponad dziesięciokrotnie przewyższa zarobki, jakie mieliśmy z pracy w 2012. Nikomu nie polecamy rzucania etatu zanim dochód z nieruchomości zastąpi dochód z pracy – ale nam się udało i nie zrobilibyśmy tego inaczej.

Honeysuckle Cottage w Alltwen

Podzielę się z Wami jednym z moich ulubionych projektów  – Honeysuckle Cottage w Alltwen niedaleko Swansea, który pokaże Wam, jak możecie legalnie zarabiać na hodowli marihuany 😉 Tak, to nie pomyłka!

W 2014 roku kupiliśmy chatkę, która służyła poprzednim lokatorom jako hodowla marihuany! W rezultacie nie miała kuchni ani łazienki, więc była ‚unmortgageable’ – nie dało się na nią wziąć kredytu.  (przyp.red. – Mortgage – hipoteka )

Kupiliśmy ją za gotówkę i totalnie przetransformowaliśmy w przeciągu zaledwie 2 miesięcy – z przerwą na miesiąc miodowy, bo w międzyczasie wzięliśmy ślub.

Tak wyglądają liczby:

Cena zakupu: £58,000
Koszt remontu: £15,000

Wartość po remoncie: £110,000
Wartość dodana: £37,000

Czynsz w 2015: £550/miesiąc  – 9.04% stopa zwrotu
Czynsz od 2016: £595/miesiąc – 9.78% stopa zwrotu

Nie jest to najbardziej lukratywny projekt, jaki zrobiliśmy, ale mam do tej chatki duży sentyment – to była nasza pierwsza inwestycja, którą postanowiliśmy zatrzymać do wynajmu zamiast sprzedawać.

Galeria

Pontrhydyfen

Jedną z najlepszych inwestycji jeśli chodzi o liczby był dla mnie dom z trzema sypialniami w rodzinnej miejscowości Richarda Burtona, Pontrhydyfen.

Dom kupiony został na otwartym rynku – nikt go nie chciał, bo ze względu na szczeliny w tynku było ryzyko, że dom cierpi z powodu tzw. subsidence (osiadania).

Na takie domy nie można dostać kredytu, więc znów większość kupujących omijało go szerokim łukiem. Po konsultacji z dwoma znajomymi doświadczonymi budowlańcami i inżynierem konstruktorem (structural engineer), upewniliśmy się, że szczeliny są wynikiem historycznego osiadania.

Fundamenty nie wymagają już wzmocnienia – wystarczy tylko użyć tzw. wall ties (związać ściany). Po 7 tygodniowym remoncie, wartość tej nieruchomości… niemalże potroiła się. Dziś mieszka tam jeden z naszych pracowników.

Tak wyglądają liczby:

Cena zakupu: £39,995
Koszt remontu: £25,000

Wartość po remoncie: £110,000
Wartość dodana: £45,000

Czynsz w 2015: £550/miesiąc  – 10.15% stopa zwrotu (yield)

Galeria

Podsumowanie projektu

Nie mam wykształcenia związanego z biznesem, finansami czy budowlanką – studiowałam prawo i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale jak widzisz, odnajduję się świetnie w świecie nieruchomości, remontów i inwestycji.

Moja dewiza: jeśli mi się udało, to uda się i Tobie! Życzę Ci powodzenia w Twojej podróży w finansową niezależność.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, zapraszam serdecznie na moją stronę / vloga na facebooku www.facebook.com/blogmarty

Wszystkie Panie z kolei zapraszam na facebokową grupę ‚Kobieca strona inwestowania’, czyli forum kobiet, które są na drodze do wolności finansowej
—————-

Komentarz od Pawła Albrechta:

Niezależnie od miejsca zamieszkania, wiedza o inwestowaniu w nieruchomości jest podstawowym elementem edukacji finansowej. Mieszkania na wynajem to najprostsza i najbezpieczniejsza droga do osiągnięcia dochodów, które pozwalają na zrezygnowanie z „normalnej” pracy.

Przy odpowiednim portfelu domów czy mieszkań, można zlecić wszystko firmie zarządzającej i cieszyć się prawie pasywnym dochodem. Wszystko to tylko kwestia obrania odpowiednich priorytetów.

Jeżeli czytasz tę historię i chciałbyś inwestować w UK lub Polsce, a jesteś na początku swojej drogi – zacznij od poznania jak największej liczby inwestorów. Nabierz inspiracji poprzez słuchanie i oglądanie historii takich jak pokazała Marta, czy wielu innych inwestorów na tej stronie.

Pamiętaj, że wszystkie najnowsze informacje zazwyczaj trafiają poza stroną na Facebook:
www.facebook.com/inwestowanie.blog/

 

akademia sourcingu

*Wywiad przeprowadzony w czerwcu 2017 roku.
Autor: Paweł Albrecht

[starbox]

O mnie

Witaj - jestem Paweł Albrecht. Znajdziesz tu ważne informacje na temat inwestowania w nieruchomości i rozwoju biznesowego.

Otrzymuj powiadomienia o nowych audycjach, poradnikach i okazjach inwestycyjnych prosto na Twój adres E-Mail

Wywiad z Pawłem Albrechtem

Akademia Sourcingu

Miniatura filmu z Akademii Sourcingu

Spotkania regionalne

Spotkanie regionalne lista

marzec

30mar09:0018:30Najem krótkoterminowy i kwatery pracowniczeOtwarta rejestracja

kwiecień

13kwi10:0020:30PolecanyAkademia Sourcingu™ 24Otwarta rejestracja - kup teraz

maj

10maj08:3020:30PolecanyWarsztat z podnajmu 13Rejestracja otwarta

listopad

29lisallday30Zjazd Absolwentów 3Rezerwacja tylko przez szkolenia@pawelalbrecht.com

Mówią o nas:

 • wszystko o co chciałeś wiedzieć o nieruchomościach a bałeś się zapytać ! co tu dużo pisać - po prostu najbardziej praktyczne szkolenia z nieruchmości na rynku, chłopaki na prawdę dzielą się wiedzą więc jeśli szukasz odpowiedzi - to tu je znajdziesz!

  thumb Marcin Kapuscinski
  10/08/2018
 • 5 star review  Wspaniałe spotkania, bardzo dużo niesamowicie przydatnej wiedzy i motywacji, naprawdę warto uczestniczyć w każdych warsztatach i akademii!

  thumb Agnieszka Maciejewska-Pasula
  8/16/2018
 • 5 star review  Polecam w 100% same konkrety , dawka wiedzy warta każde pieniądze👍

  thumb Łukasz Wasilewski
  8/16/2018
 • Informacji, których dowiesz się na Akademii Sourcingu i innych szkoleniach organizowanych przez Pawła nie znajdziesz w internecie, właściwie to... nigdzie nie znajdziesz. Jeśli dodamy do tego sesje networkingowe na poznanie innych wartościowych ludzi, otrzymamy mieszankę wybuchową. Zdecydowanie polecam.

  thumb Filip Jackowiak
  12/04/2018
 • Polecam wszystkim, którzy chcą odnaleźć się w świecie nieruchomości i poznać niesamowitych ludzi!

  thumb Estera Tychowska
  10/03/2018
 • Polecam szkolenie Akadamia Sourcingu! Super event.

  thumb Krystian Bator
  11/18/2018
 • Zdecydowanie polecam! Świetne szkolenia, bezcenna wiedza, perfekcyjna organizacja.

  thumb Grzegorz Pluta
  10/08/2018
 • Serdecznie polecam Akademie Sourcingu Pawła Albrechta. Świetna Atmosfera,Świetni ludzie,Ogrom wartosciowej wiedzy. Napewno wybiore sie na kolejny Event.

  thumb Gołębiowski Grzegorz
  11/18/2018
 • Bardzo owocne i inspirujące spotkanie. Polecam początkującym osobom chcącym wejść w tę branżę.

  thumb Olek Nowak
  11/23/2018
 • Polecam w 100 % szkolenia organizowane przez Pawła Albrechta

  thumb Karina Szałek
  10/15/2018

akademia sourcingu

podnajem

szkolenia dla inwestorów

SUCCESS STORIES

Sprawdź Facebook

Subskrybuj kanał na YouTube

Zobacz również

 1. Stopy procentowe przy mieszkaniach wielopokojowych?
 2. Nowy blog o nieruchomościach – www.pawelalbrecht.com
 3. Inwestowanie w nieruchomości bez wkładu własnego
 4. Przerobienie 2 pokoi na 5
 5. 7 rodzajów strat w nieruchomościach
X