Domy na wynajem

Marta Smith z Południowej Walii

2 historie inwestycyjne

Seria „Success Stories” to udokumentowane historie inwestorów na rynku nieruchomości, którzy swoją wiedzę zdobywają między innymi poprzez uczestnictwo w cyklu moich szkoleń oraz przez wymianę doświadczeń na spotkaniach networkingowych.

Wstęp

Jestem Marta Smith, mieszkam w Południowej Walii, prowadzę tu kilka firm związanych z nieruchomościami. Kocham biznes! Inwestowanie w nieruchomości pozwoliło mi na osiągnięcie wolności finansowej jeszcze przed trzydziestką, w tym krótkim artykule chciałabym podzielić się swoją historią i zainspirować się do osiągnięcia tego samego!

Kiedy w 2012 roku przeprowadziłam do Wielkiej Brytanii, miałam ze sobą dosłownie jedną walizkę i mentalność idealnego pracownika. Moim marzeniem była praca w korporacji!

Nigdy nie marzyłam o prowadzeniu własnego biznesu, moi rodzice byli etatowymi pracownikami przez całe życie – nie widziałam dla siebie innej drogi.

Moja przygoda z nieruchomościami zaczęła się w grudniu 2012 roku. Pracowałam wtedy na etacie jako sekretarka w kancelarii prawnej w Manchesterze, bo moje prawnicze wykształcenie z Polski w Wielkiej Brytanii nie znaczyło nic.

Mój – wtedy chłopak, dzisiaj mąż, Lloyd  – pracował w Londynie i widywaliśmy się tylko w weekendy. Lloyd odziedziczył dom po babci w Szkocji – totalnie babciny, do remontu i wpadł na ‚genialny’ pomysł rzucenia pracy, wyprowadzenia się do Szkocji, wyremontowania babcinego domu z oszczędności i zostania pełnoetatowymi inwestorami.

Niewiele myśląc, złożyliśmy wypowiedzenia w pracy, spakowaliśmy manatki i tak się zaczęło. Babciny dom po remoncie stał się dla nas pierwszym flipem, a środki ze sprzedaży – naszym początkowym kapitałem.

Przez ostatnie 4 lata wykonaliśmy ponad 70 projektów inwestycyjnych: flipów, nieruchomości do wynajmu – głównie własnych, ale okazyjnie także dla innych inwestorów w ramach pakietu dostarczania okazji inwestycyjnych i zarządzania projektem.

Dziś mamy portfolio 20 domów na wynajem i 3 hotele. Nasz pasywny dochód ponad dziesięciokrotnie przewyższa zarobki, jakie mieliśmy z pracy w 2012. Nikomu nie polecamy rzucania etatu zanim dochód z nieruchomości zastąpi dochód z pracy – ale nam się udało i nie zrobilibyśmy tego inaczej.

Honeysuckle Cottage w Alltwen

Podzielę się z Wami jednym z moich ulubionych projektów  – Honeysuckle Cottage w Alltwen niedaleko Swansea, który pokaże Wam, jak możecie legalnie zarabiać na hodowli marihuany 😉 Tak, to nie pomyłka!

W 2014 roku kupiliśmy chatkę, która służyła poprzednim lokatorom jako hodowla marihuany! W rezultacie nie miała kuchni ani łazienki, więc była ‚unmortgageable’ – nie dało się na nią wziąć kredytu.  (przyp.red. – Mortgage – hipoteka )

Kupiliśmy ją za gotówkę i totalnie przetransformowaliśmy w przeciągu zaledwie 2 miesięcy – z przerwą na miesiąc miodowy, bo w międzyczasie wzięliśmy ślub.

Tak wyglądają liczby:

Cena zakupu: £58,000
Koszt remontu: £15,000

Wartość po remoncie: £110,000
Wartość dodana: £37,000

Czynsz w 2015: £550/miesiąc  – 9.04% stopa zwrotu
Czynsz od 2016: £595/miesiąc – 9.78% stopa zwrotu

Nie jest to najbardziej lukratywny projekt, jaki zrobiliśmy, ale mam do tej chatki duży sentyment – to była nasza pierwsza inwestycja, którą postanowiliśmy zatrzymać do wynajmu zamiast sprzedawać.

Galeria

Pontrhydyfen

Jedną z najlepszych inwestycji jeśli chodzi o liczby był dla mnie dom z trzema sypialniami w rodzinnej miejscowości Richarda Burtona, Pontrhydyfen.

Dom kupiony został na otwartym rynku – nikt go nie chciał, bo ze względu na szczeliny w tynku było ryzyko, że dom cierpi z powodu tzw. subsidence (osiadania).

Na takie domy nie można dostać kredytu, więc znów większość kupujących omijało go szerokim łukiem. Po konsultacji z dwoma znajomymi doświadczonymi budowlańcami i inżynierem konstruktorem (structural engineer), upewniliśmy się, że szczeliny są wynikiem historycznego osiadania.

Fundamenty nie wymagają już wzmocnienia – wystarczy tylko użyć tzw. wall ties (związać ściany). Po 7 tygodniowym remoncie, wartość tej nieruchomości… niemalże potroiła się. Dziś mieszka tam jeden z naszych pracowników.

Tak wyglądają liczby:

Cena zakupu: £39,995
Koszt remontu: £25,000

Wartość po remoncie: £110,000
Wartość dodana: £45,000

Czynsz w 2015: £550/miesiąc  – 10.15% stopa zwrotu (yield)

Galeria

Podsumowanie projektu

Nie mam wykształcenia związanego z biznesem, finansami czy budowlanką – studiowałam prawo i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, ale jak widzisz, odnajduję się świetnie w świecie nieruchomości, remontów i inwestycji.

Moja dewiza: jeśli mi się udało, to uda się i Tobie! Życzę Ci powodzenia w Twojej podróży w finansową niezależność.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się ze mną skontaktować, zapraszam serdecznie na moją stronę / vloga na facebooku www.facebook.com/blogmarty

Wszystkie Panie z kolei zapraszam na facebokową grupę ‚Kobieca strona inwestowania’, czyli forum kobiet, które są na drodze do wolności finansowej
—————-

Komentarz od Pawła Albrechta:

Niezależnie od miejsca zamieszkania, wiedza o inwestowaniu w nieruchomości jest podstawowym elementem edukacji finansowej. Mieszkania na wynajem to najprostsza i najbezpieczniejsza droga do osiągnięcia dochodów, które pozwalają na zrezygnowanie z „normalnej” pracy.

Przy odpowiednim portfelu domów czy mieszkań, można zlecić wszystko firmie zarządzającej i cieszyć się prawie pasywnym dochodem. Wszystko to tylko kwestia obrania odpowiednich priorytetów.

Jeżeli czytasz tę historię i chciałbyś inwestować w UK lub Polsce, a jesteś na początku swojej drogi – zacznij od poznania jak największej liczby inwestorów. Nabierz inspiracji poprzez słuchanie i oglądanie historii takich jak pokazała Marta, czy wielu innych inwestorów na tej stronie.

Pamiętaj, że wszystkie najnowsze informacje zazwyczaj trafiają poza stroną na Facebook:
www.facebook.com/inwestowanie.blog/

 

akademia sourcingu

*Wywiad przeprowadzony w czerwcu 2017 roku.
Autor: Paweł Albrecht

[starbox]

O mnie

Witaj! Jestem Paweł Albrecht. Dzięki nieruchomościom mam czas i pieniądze na realizowanie swoich celów. Chce podzielić się z Tobą przydatną wiedzą.

 

Otrzymuj powiadomienia o nowych audycjach, poradnikach i okazjach inwestycyjnych prosto na Twój adres E-Mail

Wywiad z Pawłem Albrechtem

lipiec

28lip10:0017:45Akademia Sourcingu™ 19Napisz na biuro@pawelalbrecht.com

sierpień

03sie07:3020:30Warsztat z podnajmu 9Zarejestruj się teraz

18sie(sie 18)07:3019(sie 19)20:30Never Work AgainNapisz na mail@pawelalbrecht.com

25sie10:0017:45PolecanyAkademia Sourcingu™ 20Otwarta rejestracja

wrzesień

08wrz10:0017:45PolecanyAkademia Sourcingu™ UKNapisz na biuro@pawelalbrecht.com

09wrzalldaySpotkanie w Sheffield - UKNapisz na biuro@pawelalbrecht.com

22wrzalldaySpotkanie w SzwecjiNapisz na biuro@pawelalbrecht.com

grudizeń

01gruallday02PolecanyZjazd AbsolwentówPierwsza pula biletów - tylko 30 miejsc.

akademia sourcingu

szkolenia dla inwestorów

SUCCESS STORIES

Sprawdź Facebook

Subskrybuj kanał na YouTube

Specjalista w zakresie pozyskiwania ofert inwestycyjnych i ich finansowania. Kładzie szczególny nacisk na networking – buduje sieć inwestorów, którzy pomagają sobie wzajemnie. Prowadzi Akademię Sourcingu™, na której uczy jak szukać i finansować nieruchomości: www.pawelalbrecht.com/akademiasourcingu Masz pytania? Pisz śmiało na: mail@pawelalbrecht.com

Zobacz również

  1. Kupiliśmy blok za 6.500.000 PLN
  2. Kamil z Wrocławia
  3. Mateusz z Poznania 2
  4. Inwestowanie w mieszkania, inwestowanie w mieszkania na wynajem
  5. Tymoteusz i kolejny Podnajem we Wrocławiu
X