Flip na rynku pierwotnym – jak Maciej zarobił 64.000 zł?

Cze 2, 2019 | Blog, Success Stories

Seria „Success Stories” to udokumentowane historie inwestorów na rynku nieruchomości, którzy swoją wiedzę zdobywają między innymi poprzez uczestnictwo w cyklu moich szkoleń oraz przez wymianę doświadczeń na spotkaniach networkingowych.

Wstęp – decyzja o flipie na rynku pierwotnym

Mam na imię Maciej Grodecki i mam 35 lat. Na co dzień pracuję na etacie w korporacji. Tematem nieruchomości zainteresowałem się około trzech lat temu. Zaczęło się od książek Roberta Kyiosakiego, później po dogłębnym badaniu internetu i przeczytaniu książek polskich autorów zacząłem szukać kontaktu z innymi inwestorami i wziąłem udział w maratonie WIWN gdzie poznałem Pawła Albrechta. Postanowiłem więc oczywiście dalej pojechać na Akademię Sourcingu™.

// Poniżej widzisz wiadomość ( powiększ ) jaką Paweł otrzymał od Macieja na Facebooku zanim opisaliśmy tę historię:

Moim celem było od początku zrobienie flipa. Badając rynek lokalny (małe miasto, ok 50 tysięcy mieszkańców) zorientowałem się, że mieszkania na rynku pierwotnym są w podobnych cenach jak te z rynku wtórnego.

Wiedziałem, że wolę zrobić „flipa na ładnie” na rynku pierwotnym, gdzie taki remont jest szybszy i tańszy.

W deweloperce odpada problem demolki, wynoszenia starych mebli, boazerii i gruzu. Ściany przynajmniej powinny być proste i urządzenie mieszkania nie sprawia  problemu ekipom budowlanym. Do podjęcia działania brakowało mi jednak pewności, czy mój plan ma sens i szansę powodzenia.

Bardziej doświadczeni inwestorzy poznani na szkoleniach rozwiali moje wątpliwości. Na takich spotkaniach jak Akademia poznaje się setki osób, które pokazują swoim przykładem, że inwestowanie w nieruchomości przeprowadzane z głową jest bezpieczne. Im więcej takich historii słyszymy, tym prościej jest zrobić nam pierwszy krok. Postanowiłem więc, że czas podjąć akcję i zrobić pierwszego flipa.

Jak wyglądało znalezienie okazji inwestycyjnej na flipa na rynku pierwotnym? Ofertę mieszkania, na którym zamierzałem zrobić flipa, znalazłem po prostu bezpośrednio u dewelopera. W inwestycji pozostały już tylko trzy ostatnie mieszkania.

Od ceny ofertowej udało mi się wynegocjować około 10 tysięcy rabatu, dzięki czemu mieszkanie kupiłem za 85% ceny rynkowej.

[Komentarz od Pawła Albrechta Dzisiaj coraz częściej kupujemy mieszkania deweloperskie dzięki zakupom pakietowym. Często przy zakupie kilkunastu mieszkań, deweloperzy obniżają cenę o 10-20 tysięcy na jednym mieszkaniu. Dobrym sposobem na szukanie okazji jest również polowanie na ostatnie mieszkania dewelopera, które nie chcą zejść np. ze względu na słaby układ mieszkania.]

Skąd miałem środki na zakup i remont mieszkania?

Nieruchomość była finansowana z kredytu hipotecznego z wkładem własnym w wysokości 20%.

Do zapewnienia wkładu potrzebowałem pożyczki firmowej. Do zapłaty za remont użyłem kredytu gotówkowego oraz pożyczki od rodziny.

W związku z powyższym do wygenerowania zysku potrzebowałem głównie zdolności kredytowej oraz niewielkiej pożyczki z zewnątrz.

Parametry techniczne mieszkania

Mieszkanie kupiłem w małym (około 50 tysięcy mieszkańców) mieście na wschodzie Polski. Było ono kupione w nowym bloku, w stanie deweloperskim.

Mieszkanie miało 45 metrów kwadratowych i było położone na 1 piętrze.

Przy zakupie mieszkania od dewelopera jest dodatkowy atut – nie ma 2% podatku PCC.
W związku z tym wszystkie koszty notariusza i uruchomienia kredytu ująłem razem z remontem.

Kwota zakupu samego mieszkania125.000 zł
Remont + wyposażenie + koszty około zakupowe46.000 zł
Koszt całkowity mieszkania (razem z remontem)170.000 zł
Kwota sprzedaży235.000 zł
Zysk przed podatkiem64.000 zł

Przed zakupem mieszkania: Starałem się łącznie kilka miesięcy o kredyt hipoteczny.

Zakup mieszkania i przelanie środków deweloperowi nastąpiło:  20.12.2018 r.

Start remontu: 02.01.2019 r. Remont trwał miesiąc i jeden dzień. Po remoncie czekaliśmy jeszcze trochę na meble kuchenne itp.

Mieszkanie po wystawieniu ogłoszenia znalazło nabywcę: po trzech tygodniach.

Sprzedaż: 20.03.2019 r.

Łączny czas trwania inwestycji: około 3 miesiące + wcześniejszy okres oczekiwania na kredyt.

Zdjęcia nieruchomości przed remontem

Zdjęcia nieruchomości po remoncie

Przemyślenia i rady

Przedmiotem flipów na rynku pierwotnym są mieszkania zrobione „pod klucz” dla osób, które chcą kupić takie mieszkanie „dla siebie” i móc od razu się wprowadzić, bez konieczności samodzielnego przeprowadzania remontu i aranżacji wnętrza.

Zatem przy flipach na rynku pierwotnym ważne jest, by mieszkanie robiło wrażenie – tak zwany efekt wow.

Jeśli celujemy w zysk pomiędzy 30 a 50 tysięcy złotych, to naprawdę nie ma znaczenia, czy na dekoracje wydamy 100 czy 300 złotych. Musimy się przede wszystkim skupiać na tempie realizacji całego projektu i sprzedaży mieszkania.

Mieszkanie musi być urządzone ładnie i być wykończone materiałami stosunkowo dobrej jakości do ceny. Zbyt drogie materiały nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem.

Musimy znać potrzeby naszego docelowego klienta.

Częśc inwestorow przygotowuje mieszkania z zestawem RTV/AGD, a inni wstawiają w te miejsca atrapy.

Są inwestorzy, którzy robią flipy na ładnie bez wstawiania kuchni – tak, aby klient samodzielnie mógł wybrać sobie odpowiedni zestaw.

Trzeba metodą prób na swoim runku wypracować natańszy i najskuteczniejszy schemat działania i trzymać się tego w kolejych projektach.

Dalsza strategia – flipy na rynku pierwotnym w małych miastach

W przyszłości chciałbym dalej inwestować we flipy na rynku pierwotnym w małym mieście przy użyciu własnego kapitału oraz kapitału nowo poznanych inwestorów.

Inwestycje we flipy w małych miastach są moim zdaniem o tyle lepsze od inwestowania w dużych aglomeracjach, że mniejszym kapitałem możemy zarobić podobne kwoty.

Jedno mieszkanie w mojej miejscowości to pół mieszkania w dużym mieście. W małych miastach nie ma też tak dużej konkurencji. Prościej jest również na początku pożyczyć pieniądze na zdecydowanie mniejsze kwoty.

Na szczęście dzisiaj mamy takie eventy jak Akademia Sourcingu™, na których możemy poznać ludzi, którzy dzielą się kapitałem oraz tych, którzy dostarczają okazje inwestycyjne. Dzięki temu tak na prawdę wystarczy się przełamać i zrobić pierwszy krok.

Trzeba podjąć decyzję o działaniu i przebywać w odpowiednim środowisku, a wszystkie elementy ułożą się z naszą pomocą w jedną całość.

Do zobaczenia na nieruchomościowych eventach,
Maciej Grodecki

Kontakt do mnie:
maciej.grodecki@gmail.com

*Wywiad przeprowadzony w czerwcu 2019 roku.
Autor: Paweł Albrecht

akademia sourcingu

O mnie

Witaj - jestem Paweł Albrecht. Znajdziesz tu ważne informacje na temat inwestowania w nieruchomości i rozwoju biznesowego.

Akademia Sourcingu

Miniatura filmu z Akademii Sourcingu

styczeń

26sty10:0018:00Warsztat z remontu 12 - PoznańOtwarta rejestracja

luty

08lut10:0020:30PolecanyAkademia Sourcingu™ 29 - WrocławOtwarta rejestracja

15lut08:3020:30PolecanyWarsztaty z podnajmu 19 - WrocławOstatnie warsztaty

15lut09:0018:30Najem krótkoterminowy i kwatery pracownicze 12 - WrocławOtwarta rejestracja

16lut10:0018:00Warsztat z remontu 13 - WrocławOtwarta rejestracja

marzec

28mar09:0018:30Najem krótkoterminowy i kwatery pracownicze 13 - WarszawaOtwarta rejestracja

29mar10:0018:00Warsztat z remontu 14 - WarszawaOtwarta rejestracja

Zobacz również

  1. AON 48 – Flipy na nieruchomościach i rynek deweloperski. Wywiad – Daniel Siwiec
  2. Piotr z Poznania
  3. Damian z Poznania
  4. Never Work Again
  5. Jak znaleźć okazję inwestycyjną w internecie?
X